سامانه پمپ آب خورشیدی

 

امروزه تامین آب یکی از نیاز های اساسی در حوزه کشاورزی و دامپروری می باشد. باغات، گلخانه ها، استخرهای پرورش ماهی، زمین های کشاورزی جهت تامین آب از پمپ های آب استفاده می نمایند.

با توجه به اینکه زمین های کشاورزی و دامپروری ها در مناطق دوردست قرار دارند و به شبکه برق مطمئن دسترسی ندارند، لذا می بایست از دیزل ژنراتور و یا موتورهای برق جهت تامین انرژی الکتریکی استفاده شود. این گونه تجهیزات دارای معایبی از جمله سوخت، سر و صدای فراوان هنگام کارکرد و هزینه تعمیر و نگهداری بالا می باشند. امروزه پمپ آب خورشیدی توانسته جایگزین مناسبی برای پمپ های آب در بخش های کشاورزی و دامپروری باشد.

مزایای پمپ های آب خورشیدی عبارتند از:

  • انرژی اولیه رایگان (عدم نیاز به سوخت)

  • کارکردی آرام و بی صدا

  • هزینه تعمیر و نگهداری پایین

  • طول عمر بالا (تقریبا 15 سال)

  • عدم نیاز به باتری (در صورتی که پمپ در هنگام شب راه اندازی نشود)

  • کاربرد وسیع در تمام مزارع ، باغات و دامپروری ها

نحوه کارکرد پمپ آب خورشیدی بدین صورت است که انرژی خورشیدی توسط صفحات خورشیدی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود. سپس انرژی الکتریکی تولید شده جهت راه اندازی پمپ آب خورشیدی استفاده می گردد.

دیاگرام زیر نحوه کارکرد پمپ آب خورشیدی را نمایش می دهد.

 

 

 

انواع پمپ آب خورشیدی

پمپ آب خورشیدی کف کش به دو بخش تقسیم می گردد:

  • پمپ آب خورشیدی AC

  • پمپ آب خورشیدی DC

 

پمپ آب AC  خورشیدی

پمپ های متداول AC به دو دسته سه فاز و تک فاز تقسیم بندی می شوند. در این مدل پمپ ها، انرژی تابشی خورشیدی توسط صفحات خورشیدی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود. برق تولید شده ، توسط اینورتر و شارژ کنترلر به برق قابل استفاده در پمپ های AC  تبدیل می گردد. در این مدل پمپ ها می بایست از باتری نیز استفاده شود.

 

 

 

پمپ های آب خورشیدی DC به دو مدل تقسیم بندی می شود.

 

1) پمپ آب DC‌ کنترلر سرخود

در این مدل پمپ ها انرژی تابشی خورشیدی توسط صفحات خورشیدی تبدیل به انررژی الکتریکی می گردد و بدون هیچ گونه تجهیز اضافی مستقیما به پمپ متصل شده و راه اندازی می گردد. ویژگی اینگونه پمپ ها در این است که نیاز به باتری، شارژ کنترلر و اینورتر ندارند ولی امکان استفاده از این پمپ ها در هنگام شب میسر نمی باشد.

 

2) پمپ آب DC‌ بدون کنترلر سرخود

در این مدل پمپ ها انرژی تابشی خورشیدی توسط صفحات خورشیدی تبدیل به انرژی الکتریکی می گردد و از طریق یک پمپ کنترلر برق به سمت پمپ هدایت می شود. این گونه پمپ ها جهت کارکرد نیاز به باتری، پمپ کنترلر دارند. ویژگی این مدل از پمپ ها، کارکرد در تمام طول روز و هم چنین عدم نیاز به اینورتر می باشند.